Masáže Prievidza

MASÁŽE V OKRESE PRIEVIDZA - MASÁŽE PRE ZDRAVIE

6 TIPOV PROTI BOLESTI CHRBTA

 

Bolesti chrbta môžu poriadne potrápiť a znepríjemniť vám deň či dokonca niekoľko dní. Možno to niektorí veľmi dobre poznáte a bolesť chrbta vás odstavila z pracovnej činnosti alebo ste prácu vykonávali iba s veľkou námahou. V tom najhoršom prípade ste boli nútení ostať ležať v posteli.

6 TIPOV PROTI BOLESTI CHRBTA

Príčiny bolesti chrbta môžu byť rôzne.

 • nesprávne držanie tela 
 • vykonávanie ťažkej manuálnej práce
 • prievan, ofúknutie studeným vzduchom, klimatizácia
 • nesprávne zaťažovanie chrbtice

 

 • nedostatok pohybu, stuhnutie svalov, slabý svalový korzet okolo chrbta
 •  spanie na nevhodnom matraci a vankúši
 •  prepínanie a preťažovanie pri športe
 • úraz, zranenie, vyskočené stavce, posun platničky, pricviknutý nerv, stenčené platničky, rozpadnuté stavce, kde úlomky tlačia na nerv či miechu, prasknutý durálny vak na platničke
 • nosenie ťažkých bremien
 •  zápal
 • vrodené príčiny, skolióza, bechterevová choroba a iné
 • nadváha, tehotenstvo 
 • onkologické choroby
 • spotený chrbát, hlavne v zime napr. v nákupnom centre, keď sme naobliekaní, spotí sa nám chrbát a následne ideme von do zimy. Na toto si dávajte dobrý pozor a čo najrýchlejšie sa prezlečte do suchého.

V tomto článku sa budem venovať prevažne bežným bolestiam chrbta, bez vážnych zdravotných problémov, spôsobené skôr preťažením, svalovou stuhnutosťou. Avšak tieto rady vám môžu pomôcť aj pri vážnejších problémoch po prediskutovaní s vaším ošetrujúcim lekárom.

 

Vyskúšajte 6 overených tipov na bolesti chrbta, prevencia je vždy najlepšia liečba.

 

1. Cvičenie:

Bohužiaľ, bez cvičenia to niekedy nejde. Najlepšie je bolestiam chrbta predchádzať a neexistuje nič lepšie ako správne vykonávané cviky a posilnenie svalového korzetu a svalov, ktoré držia chrbticu pohromade.

Zdroj foto: tu

 

Prácou v kúpeľoch som sa stretla aj s takými pacientmi, ktorí sa práve cvičením vyvarovali ťažkej operácií chrbta. Takých pacientov bolo síce ako šafránu, pretože cvičiť sa nám väčšinou nechce. Ak vás však cvičenie dokáže zachrániť od operácie, stojí to za ten čas strávení pri cvičení. Vy sa budete cítiť lepšie, robíte sami sebe dobre, myslite na to.

 

Vyskúšajte SM – SYSTÉM

Vynikajúce špeciálne cviky na chrbticu sú SM SYSTÉM (stabilazačno-mobilizačný systém) – pretože chrbtica potrebuje stabilitu, pružnosť, ohybnosť a samozrejme pevné svaly. Ak trpíte vážnymi bolesťami chrbta, určite vyskúšajte SM systém. Zostava základných 12 cvikov vám nezaberie viac ako 20 minút denne.

Áno, čítate dobre, aby ste mali výsledky treba cvičiť denne, inak to nemá zmysel. Tieto cviky sa cvičia so špeciálnym lanom a ak máte vážne problémy vie vám skúsený školiteľ upraviť cviky na mieru. Vyhľadajte odborníka, ktorý vás tieto cviky naučí. SM systém vynašiel lekár Mudr. Smíšek, ktorý ma s týmto cvičením úžasné výsledky.

 

Ak sa jedná o bežné bolesti chrbta z preťaženia skúste napríklad jógu a vaša chrbtica vám bude doživotne ďakovať. Sama cvičím jógu, preto ju vrelo odporúčam. Výborná stránka ako cvičiť z pohodlia domova je www.kondice.cz

 

2. Masáže:

Jednoznačne masáže vám prinesú úľavu od bolesti chrbta. Masáže a cvičenie sú v tomto prípade dvaja najväčší pomocníci. Ak je veľmi zle a chrbát máte stuhnutý ako skala, rovno choďte na bankovú masáž, nech si masér na vás nevyláme prsty, bude ich potrebovať pri svojej práci. Na bežné stuhnutia svalov a preťaženie je najlepšia klasická a športová masáž.

Zdroj foto: tu

 

3. Liečivé minerálne termálne kúpele:

Ako masérka v kúpeľoch kde sme mali denne cca 22 pacientov, v sezóne aj viac, som sama trpela svalovou bolesťou, okrem vlasov na hlave ma bolel celý človek po práci. Bojnická voda ma fantastické liečivé účinky na pohybový aparát a mám ju na vlastnej koži vyskúšanú a môžem ju len vychváliť. Ak prišiel pacient na masáž a mal v ten deň už absolvovaný bazén, hneď som to poznala. Dokonca po bazéne s liečivou vodou sa aj pacienti s kamenným chrbtom dali masírovať bez toho, aby som si vylámala prsty. Po vykúpaní v takejto vode pocítite okamžitú úľavu.

Môžete si pomôcť aj domácim kúpeľom: skúste si do vane nasypať kúpeľovú soľ. Soľ pomôže zmäkčiť a uvoľniť svaly a vy sa budete cítiť omnoho lepšie. Ešte lepšie ak pridáte do kúpeľa kvalitné esenciálne oleje vhodné na svaly a kĺby. Napr. breza, jedľa biela, rozmarín.

 

4. Ľubovníkový olej:

Natierajte si chrbát pravidelne teplým ľubovníkovým olejom. Tento olej sa používa na výživu platničiek. Existuje aj špeciálna masáž, kde sa ľubovníkový olej cielene zatláča do platničiek. Jedná sa o breussovú masáž. Táto masáž je veľmi vhodná ak máte operovanú chrbticu alebo problém  s platničkami.

 

5. Masť proti bolesti:

Na trhu existuje množstvo mastí proti bolesti, ktoré pomôžu aj od stuhnutosti svalov. Treba vyskúšať a hľadať tu najlepšiu pre vás, nie všetky sú rovnako účinné. Ja už mám tu svoju vybranú a overenú v praxi, ktorú používam aj pri masáži. Používam ájurvédsku masť FAST RELIEF.

6. Sauna:

Pokiaľ nemáte zápal, je aplikovať teplo priam žiadané. Trošku prehriať kosti. Sauna je pri bežných bolestiach tiež účinným pomocníkom. Najviac by som vám odporučila infrasaunu. Infračervené žiarenie zo slnka je práve to liečivé. V infrasaune nie je tak horúco ako napr. vo finskej saune, treba tam však vydržať 40 minút a potom si to zopakovať. Infrasauna prehreje až ku kostiam, lieči rôzne poranenia kože, bolesti, zlomeniny, úrazy, účinná proti virózam a pod.

 

Pri ajurvédskych masážiach sa sauna využíva hneď po domasírovaní. Naolejovaný človek je poslaný do špeciálnej sauny, kde hlava trčí von (hlava by sa nemala pariť, je vhodné si potom omotať okolo hlavy studený mokrý uterák a tak ísť do sauny). Teplom sa otvoria póry na pokožke a olej tak môže preniknúť hlboko do tela až ku kostiam. Hlavne ak sa používa na masáž sezamový olej, ktorý ma tak malé molekuly, ktoré sa k tým kostiam ozaj dostanú.

 

Upozornenie: teplo vynechajte v prípade zápalu. Na zápal je vhodný chladivý kokosový olej a esenciálny olej z mäty, prípadne mentolová masť či obyčajná alpa.

Ak sa vám článok páčil napíšte do komentárov a zdieľajte so svojími priateľmi.

Zdenka Masáže Prievidza

O ZDENKE

Som masérka s praxou v Bojnických kúpeľoch. Rukami mi už prešlo TISÍCE pacientov. Svoje vedomosti som si rozšírila štúdiom indickej medicíny AJURVÉDY. Počas masáže radím ako zlepšiť vaše zdravie. Viac o mne TU.

Masáže Prievidza a okolie – masáže pre zdravie. Teším sa na vašu návštevu.

POVEDALI O ZDENKE

Zdenka mi spravila 2 hodinovú TOP ájurvédsku masáž. Doteraz som bol iba na klasických masážach, takže to viem porovnať.

Úžasne ma Zdenkina masáž uvoľnila, nabudila energiou, vyvolala vo mne príjemné pocity a užil som si pri nej neskutočný relax.

A masáž hlavy bola zlatý klinec programu.

Michal Kopecký, Vyšná Rybnica, Autor knižného bestselleru Príťažlivosť

Vyskúšať 2 hodinovú ájurvédsku masáž ma prinútili moje zdravotné problémy.

Bola som parkrát na masáži, táto bola výnimočná tým, že Zdenka masíruje s láskou a s citom. Cítim, že moje zdravotné problémy ustúpili, cítim sa uvolnene a prestali mi trpnúť ruky. 

Cením si skúsenosti Zdenky, ktoré získala štúdiom ájurvédy. Je vidieť, že vašu prácu robíte s láskou. Odporúčam každému. 

Anna Uhlárová, Diviacka Nová Ves

Uhlarova Anna Uhlárová, Masáže Prievidza

Ajurvédska kozmetická masáž tváre a dekoltu: Privítala ma veľmi milá a srdečná osôbka v príjemnom prostredí.

Takúto masáž som ešte nikdy nemala, pri nanášaní ajurvédskej kozmetiky sa používajú štetce a zohriata kozmetika, zimomriavky som mala od hlavy až po končeky prstov na nohách, všetky starosti som nechala u pani Zdenky a domov som odchádzala oddýchnutá a plná novej energie.

Pani Zdenka vie čo robí a robí to super, vrelo odporúčam, bol to skvelý zážitok…ďakujem

Adriana Máčaliková, Sebedražie

Micalikova Masáže Prievidza

DARČEKOVÁ POUKÁŽKA

Darčeková poukážka

Ajurvéda pre zdravie všetkých. Zaujímavé tipy, rady, články, videa nájdete na mojej stránke venovanej AJURVÉDE. 

Raz do mesiaca sa robia ajurvédske konzultácie. Na konzultácie sa treba vopred telefonický objednať. 

Otestujte stav vašej chrbtice a svalového korzetu pomocou 5 jednoduchých testov a zistíte ako ste na tom vy.

Masáže Prievidza