Otestujte svoju chrbticu podľa 4 odborníkov z Mníchová.

Bolieva vás chrbát, kríže či krčná chrbtica? Aby chrbát nebolel, je dôležité mať pevné a pružné chrbtové svalstvo, ktoré drží chrbticu pohromade. Zistíte ako ste na tom vy. Test je zostavený podľa 4 odborníkov na chrbticu z Mníchova. 

Otestujte stav vašej chrbtice a svalového korzetu pomocou 5 jednoduchých testov a zistíte ako ste na tom vy.

1. Otázka: Mám strach z neodborne prevedenej masáže. Nemôže sa mi nič stať?

Odpoveď: Nemusíte sa obávať. Ku každému pristupujem s citom a pýtam sa na vyhovujúci tlak a zdravotný stav. Mám vzdelanie akreditované ministerstvom školstva a osvedčenie vykonávať odborné masáže. Navyše prácou v kúpeľoch Bojnice som získala cenné skúsenosti masírovať pacientov po rôznych vážnych operáciach hlavne chrbta, kĺbov a kolien. Pacienti so sklerozou multiplex, rôznych vážnych úrazoch, bechterev a iné. Rukami mi už prešlo TISÍCE pacientov, bez ublíženia na zdraví.

 

2. Otázka: Mám strach, že po masáži budem celá dolámaná či dolámaný a budem sa cítiť horšie ako pred masážou. Môže sa to stať ?

Odpoveď: Veľmi často sa stretávam s touto obavou u pacientov. Niektorí ju aj zažili na vlastnej koži. Nemusíte sa však báť. Do takého extrému, že by ste sa po masáži cítili horšie ako pred masážou sa určite nedostanete. Pár mojím klientom sa to stalo, keď boli na masáži inde a mali z toho obavy aj u mňa, že sa nepostavia ráno z postele. Väčšinou však masér neodhadol tlak masáže, nepýtal sa ako sa pri masáži cítite a či Vám daný tlak vyhovuje. Alebo povedal, že musíte niečo vydržať. Niekedy je menej VIAC. Dobrá masáž vôbec nezávisí od veľkého tlaku, ale od prevedenia techniky. Masáž by nemala byť taká, že budete zatínať zuby od bolesti. Nie som zástanca príliš silných masáži, pretože sval vytvára odpor proti tlaku a ak je tlak príliš silný, dosiahneme ešte väčšieho stuhnutia a práve vtedy sa môžete cítiť celí dolámaní aj niekoľko dni. Maximálne, čo sa Vám môže stať, že môžete trochu cítiť, že ste bolí masírovaní a menšie dozvuky masáže ak ste už dlho neboli na masáži alebo máte akútny stav a ste trochu zanedbaný/á. To však ďalšou masážou prejde alebo to prejde aj samo následujúci deň. Ak náhodou budete po masáži ubolení, odporúčam sa čo najskôr objednať na ďalšiu masáž a máte zaručene po probléme. Všetko je to problém zanedbania telíčka a nepreukazovania mu dostatočnej pozornosti alebo z príliš veľkého preťaženia tela napr. od fyzickej námahy. Majte radi svoje telo a správajte sa k nemu s láskou, je predsa Vaše.

3. Otázka: Bude ma masáž bolieť?

Odpoveď: Všetko záleží od vášho aktuálneho problému alebo od zvolenej masáže. Niektoré techniky sú tvrdšie, bolestivejšie napríklad mäkké techniky avšak účinnosť tejto masáže je lepšia a dhodobejšia ako pri inej masáži. 

Vždy sa pýtam na vyhovujúci a znesiteľný tlak. 

Ak máte nejaký problém, môže masáž trošku bolieť. Je to často krát príjemná bolesť, kedy odchádzajú vaše boliestky preč. Vždy treba maséra upozorniť na tlak, aby bol znesiteľný. Neznesiteľný tlak a zatínanie zubov je pri masáži nežiaduce. Ak ste zdravý/a a idete na masáž iba preventívne, vtedy zvyčajne masáž nebolí.

 

4. Otázka: Čo používam na masáž?

Odpoveď: Zásadne kvalitné teplé bio oleje, pretože neexistuje nič lepšie na masáž ako olej. Neuznávam masážne emulzie alebo gély. Úprimne, ak by ma masér natrel masážnou emulziou, tak viac sa k nemu nevrátim. Jedine ak by bol fakt dobrý, tak si prinesiem vlastný olej. V kúpeľoch sme používali na masírovanie masérsku emulziu a to je to najhoršie, čo nám mohli dať. Za prvé sa s emulziou veľmi zle pracuje a za druhé emulzia nemá žiadne liečebné účinky. Je to ropný produkt a jej účelom je , iba aby  mazala. Zásadne si vyrábam vlastné oleje s pridaním bylín a esenciálnych olejov. Najlepšie je použiť olej vhodný aj na konzumovanie, pretože čo je dobre pre žalúdok je dobre aj pre pokožku. Teplý olej ma tú vlastnosť, že dokáže preniknúť do boľavého miesta a tak zmierniť prejav bolesti a ak sú tam byliny, či esenciálne oleje, tak sa liečivý účinok znásobuje. Emulzia nedokáže preniknúť do boľavého miesta a liečiť ho. Mnohých kúpeľných pacientov som naučila, aby si nosili vlastné liečivé oleje na masáž a boli tak spokojnejší s výsledkom. Aj pocitovo je olej príjemnejší. Emulzia je veľmi nepríjemná na tele a ťažko zmývateľná.

5. Otázka: Môžem si priniesť na masáž vlastný olej?

Odpoveď: Môžete aj nemusíte, je to na Vás. Ak máte overený špeciálny olej a robí Vám dobre, tak si ho kľudne prineste. Priznám sa, že ja si radšej nosím vlastne oleje ak idem niekam prvý krát. Pre istotu. Nie vždy, ale pre môj lepší pocit občas tak spravím. Vždy sa pýtam čím masér masíruje. Ak uznám, že používa kvalitný dobrý olej, mám tak o starosť menej. Ak máte aj vy svoj obľúbený olej, môžeme použiť ten aj keď používam veľmi kvalitné oleje na masáž s ešte kvalitnejšími bylinnými prísadami.

6. Otázka: Mám citlivú pokožku a som alergická/ý, vyhadzujem sa. Môžem sa aj z Vášho oleja vyhádzať?

Odpoveď: Zatiaľ sa mi to nestalo pri klientoch. Čert nikdy nespí. Vždy dopredu sa pýtam na alergie, aby som vedela aký olej a esenciálne oleje môžem použiť. V tomto prípade by som použila čistý olej bez prímesi a dala na skúšku na pokožku aj olej s prímesami. Mne osobne sa stalo, že ma pálila pokožka, keď bol v oleji lacný klinčekový esenciálny olej a tiež ak sa používa na masáž parafinový olej, ktorý zo skúsenosti viem viacerým ľuďom robí zle a preto ho nepoužívam. Takže ak ste alergik/čka vopred ma o tom informujte. Aj ak ste alerkická/ý na vône. Preto robím, aj 15 minútové konzultácie zdarma alebo konzultácie cez mail zdarma, aby sme sa vyhli prípadným nechceným reakciám.

7. Otázka: Ako často chodiť na masáž? A v akých časových intervaloch?

Odpoveď: To je skutočne individuálne. Veľmi záleží aj od Vášho zdravotného stavu a druhu masáže. Lepšie viem poradiť človeku, ktorý je u mňa a viem o ňom viac. Doporučenie dostáva klient po masáži, keď vidím v akom stave sa nachádza. Avšak ak vyhľadávate masáže ako prevenciu pre zdravie, tak tu odporúčam 1x až 2x do mesiaca celotelovú masáž. Váš zdravotný stav sa tak výrazne zlepší alebo sa budete udržovať naďalej v zdraví. Som zástancom, že liečiť sa majú zdraví ľudia, pretože liečiť chorého je už niekedy neskoro. Preto uznávam PREVENCIU ako medicínu budúcnosti. Ak ste v horšom zdravotnom stave, môžem Vám masáž odporúčiť častejšie, v kratších časových intervaloch, napr. 2 masáže do týždňa. Všetko záleží od Vášho zdravíčka.

8. Otázka: Čo ak na masáži zaspím?

Odpoveď: Je to v poriadku. Dokázali ste sa natoľko uvoľniť, že ste zaspali. Ak ste veľmi unavený a zaspíte, nevadí. Masáž je aj o relaxe. Ak ma telo potrebu spánku, treba ho nechať odpočívať. Masáž ma liečivé účinky na telo aj keď spíte, akurát prídete o príjemný zážitok z masáže. Po skončení masáže Vás prebudím. 

9. Otázka: Ako prebieha samotná masáž?

Odpoveď: Začíname vždy krátkym rozhovorom, ako sa cítite, aké máte zdravotné problémy, všetko si zapisujem, vediem si o Vás zdravotný záznam do budúcna. Vyberieme vhodný olej pre Vás na mieru, prípadne vhodnú masáž ak sme sa nedohodli dopredu. Potom začína samotná masáž. Počas masáže môžem intuitívne používať viacero hmatov z iných masáži, reflexné či marmové body na tele, či iné terapie, ak si to bude Vaše telo vyžadovať pre zlepšenie výsledku. Po skončení masáže zvyknem natrieť klienta špeciálnou liečivou bylinnou pastou, ktorú si sama vyrábam, zabalím Vás a nechám ešte niekoľko minút relaxovať v teple. Podľa typu klienta a jeho stavu viem využiť liečebné procedúry z ajurvédy. Niektoré sa robia pred masážou alebo po masáži. Toto však riešime pri konzultácií zdarma a je to na dohode. Za procedúry navyše je potom príplatok.

10. Otázka: Ako si vybrať vhodnú masáž?

Odpoveď: Poskytujem poradenstvo zdarma, pri ktorom Vám pomôžem vybrať vhodnú masáž pre Vás, podľa Vášho aktuálneho zdravia. Prípadne ak radi skúšate novinky, môžete si vybrať masáž, akú chcete vyskúšať. Všetko spolu prediskutujeme.

11. Otázka: Je dobre sa po masáži osprchovať?

Odpoveď: Kedže používam kvalitné oleje, ktoré majú liečebný účinok odporúčam ich nechať na tele po masáži aspoň ešte hodinku, ideálne aj celú noc. Preto doporučejm si priniesť zo sebou staršie oblečenie, ktoré sa môže zamazať od oleja. Po masáži a aspoň krátkom pôsobení oleja je najideálnejšie absolvovať saunu alebo teplý kúpeľ či teplú sprchu. Teplom sa otvoria póry na pokožke a olej tak môže preniknúť hlbšie do tela a liečiť telíčko.

12. Otázka: Môžem pred masážou jesť?

Odpovedať: Nemalo by sa, aby Vám neprišlo zle. Minimálne hodinu pred masáž nejedzte. Ležať s plným žalúdkom nie je príjemné a telo potrebuje určitý čas na trávenie potravy.

13. Otázka: Mám sa pred masážou osprchovať?

Odpovedať: Bolo by to vhodné, hlavne z hygienického hľadiska, prísť na masáž čistý/á. Lepšie sa budú vstrebávať liečivé zložky z oleja, mastí či iných liečebných prostriedkov používaných pri masáži.

14. Otázka: Čo ak v deň masáže ochoriem? Mám chrípku, kašeľ, zvýšenú teplotu?

Odpoveď: V tomto prípade masáž nie je vhodná. Treba dopredu zavolať a dohodnúť sa na iný termín.

15. Otázka: Hanbím sa, budem sa musieť pri masáži vyzliecť?

Odpoveď: Nemusíte sa za nič hanbiť, všetci sme stvorení na obraz boží. Cieľom maséra nie je Vás očumovať, ale pomáhať po zdravotnej stránke. Ak sa masíruje iba chrbát, odhalený zostáva iba chrbát. Pri celotelovej masáži dostanete veľkú plachtu a odhalená bude iba ta časť tela, ktorá sa masíruje.

16. Otázka: Je lepšia sauna pred masážou alebo po masáži?

Odpoveď: Zrejme skoro každý masér by Vám dal odpoveď, že sauna je vhodnejšia pred masážou, pretože sa telo uvoľní a masérovi sa bude ľahšie masírovať. A to je blbosť.  Kedže sa venujem indickej medicíne ajurvéde, tam to robia presne naopak. Moja rada znie, jednozačne až po masáži.  Ajurvéda je tisícročiami preverená a vie lepšie, prečo je sauna vhodnejšia po masáži. Hlavne už kôli spomínanému oleju, teplom prenikne olej hlbšie do tela, zvláčni, zmäkčí a detoxikuje celé telo. Navyše z mojich vlastných skúsenosti viem, že ak mi príde klient na masáž rovno zo sauny, nemá z masáže vôbec nič, žiaden zážitok. Telo sa so sauny ešte potí  a masér nemôže masírovať, pretože sa mu šmýka pod prstami. Pacienti v kúpeľoch, ktorí prišli ku mne na masáž rovno zo sauny, pretože im to tak lekár napísal rýchlo zistili nevýhody tohto postupu a na moju radu a ich lepší pôžitok z masáže si dávali saunu až po masáži. Tým sme boli všetci spokojnejší ja aj klienti. Aj keď som jeden z mála masérov, čo sú proti saune pred masážou, lebo u nás je to tak zaužívané, ja som zásadne proti tomu a saunu doporučujem až po masáži a za tým si stojím. Hlavne je dobre, keď sa hlava nepári a je vonku, prípadne si dajte na hlavu mokrý studený uterák ak idete do sauny. Hlava by sa nemala saunovať. V ajurvéde sa využívajú tzv. SVEDAN BOXY, kedy hlava trčí von. Svedan znamená potiť sa, terapia teplom.

17. Otázka: Čo je dobre robiť po masáži?

Odpoveď: Najlepšie nič a len relaxovať a oddychovať. Vyhnite sa v tento deň športu či inej namáhavej činnosti. Po masáži si doprajte dostatok tekutín. Po masáži je ešte vhodná sauna, teplý kúpeľ, či sprcha, aby sa teplom otvorili póry na pokožke  a olej mohol preniknúť hlbšie do tela.  Nechajte však oleje pôsobiť na tele, minimálne ešte hodinu po masáži alebo aj celú noc.

18. Otázka: Ako si vybrať dobrého maséra?

Odpoveď: Najlepšie podľa referencií a odporúčania, teda výsledkov. Čítajte si vždy referencie od zákazníkov alebo sa pýtajte svojich známych. Najlepšia reklama sú práve spokojní ľudia. Tiež sa pýtajte na masérske osvedčenie, kde sa učil, prípadne prax maséra. Masér nemusí mať zdravotnú školu, stačí aby mal osvedčenie od ministerstva školstva. V masérskych školách odvádzajú skutočne kvalitnú a odbornú prácu a často lepšie ako na strednej zdravotnej škole. Masér by Vám mal sadnúť aj po ľudskej stránke ako človek, aby ste mali k nemu dôveru.

19. Otázka: Môžem si dať masírovať nohy ak mám krčové žily?

Odpoveď: U mňa môžete, aj keď sú krčové žily kontraindikácia. Neodporúča sa však klasická či športová masáž, veľký tlak a masáž priamo na žilu. Tu musí masér pristupovať s citom a jemne. Dokonca sú po masáži lepšie výsledky a krčové žily sa stiahnu. Moja skúsenosť.

20. Otázka: Môže sa masírovať človek s rakovinou?

Odpoveď: Rakovina patrí medzi kontraindikácie masáže, avšak napriek tomu nám bolo odporúčané masírovať, už len z toho dôvodu, že masážou sa dodáva do tela zdravie. Toto rozhodnutie ponechám na Vaše zváženie. Ja by som sa nebála a riskla to. Ak máte rakovinu, viem Vám vyrobiť liečivé náplaste vďaka môjmu štúdiu ajurvédy, ktoré pomôžu nádoru, aby sa zmenšoval. Tu by som doporučovala celotelovú masáž  a veľa záleží aj od toho ako sa momentálne cítite.

21. Otázka: Môžu sa masírovať tehotné ženy a malé deti?

Odpoveď: Môžu, existuje aj špeciálna tehotenská masáž a baby masáž. Všetko však záleží v akom ste mesiaci a ako prebieha tehotenstvo. Treba sa vopred poradiť. V tehotenstve sa neodporúča stláčanie reflexných bodov na tele  a veľký tlak. Masáž môže pre budúcu mamičku priniesť veľkú úľavu. Masáž detičiek je viac než žiaduca, masírované deti sa lepšie vyvíjajú a majú  lepší spánok a sú kľudnejšie.

 

22. Otázka: Čo všetko je zahrnuté v cene masáže?

Odpoveď: Okrem samotnej masáže a času, ktorý Vám venujem, zahrňujem do masáže aj cenu toho čo nevidíte. Môj čas na prípravu kvalitných olejov a mastí, energiu na vykurovanie miestností. Tiež sa cena odvíja od použitých esenciálnych olejov a bylín, ktoré nie sú lacné a ceny samotného oleja. Ak ku mne príde chorý človek, chcem pre neho čo najlepší výsledok. Väčšinou používam byliny, ktoré sú dovážené z Indie a v jednom oleji sa môže nachádzať viac druhov bylín. Tiež používam kvalitné preverené esenciálne oleje, ktoré sú drahšie. Všetko, čo použijem je o dohode s klientom a podľa toho sa aj odvíja cena masáže. Ak použijem pri masáži špeciálne procedúry, či špeciálne byliny alebo esenciálne oleje je to zarátané do ceny masáže. O všetkom je klient vopred informovaný. Do ceny masáže sa ráta aj poradenstvo, či iné procedúry. Tiež treba rátať s nákladmi na pranie plachiet, uterákov, vody, energie, pracích a dezinfekčných prostriedkov, či nákladov na prevádzkovanie masérne. Všetko niečo stojí.

23. Otázka: Je dobre sa poradiť ohľadom masáže s lekárom?

Odpoveď: Ak si nie ste istý/á, radšej sa poraďte. Hlavne ak máte závažné ochorenie, vysoký krvný tlak, ste tehotná, máte operovanú chrbticu a pod.

24. Otázka: Kedy sa nesmie masírovať?

Odpoveď:

Celkové kontraindikácie

 • pri horúčkach a infekčných ochoreniach
 • pri akútnych zápalových ochoreniach a pri zlyhávaní dôležitých funkcií
 • pri infekciách kože a plesňových ochoreniach
 • bezprostredne po jedle
 • na postihnutom mieste po zápaloch žíl a trombózach
 • pri hnačkových ochoreniach a krvácaní v stolici
 • pri naplnenom močovom mechúre
 • v tehotenstve – sa odporúča tehotenská masáž, dva mesiace po pôrode
 • v akútnom štádiu pri ochoreniach senzitívnych nervov - neuralgie a neuritídy
 • v miestach nádorov, materských znamienok a rôznych výrastkov na koži, ktoré nevyšetril lekár

Miestne kontraindikácie

 • v miestach hnisavých alebo plesňových ochorení
 • v miestach zapálených kĺbov (akútny reumatizmus, dekompenzované artrózy, akútne ataky dny a pod.)
 • v miestach krvácajúceho poranenia alebo rozsiahlejšieho pohmoždenia, v miestach zlomenín, pohryzení psom, uštipnutí hadom
 • v miestach popálenín, oparenín poleptaných plôch
 • v miestach krčových žíl (varixov), zápalov žíl (flebitíd), vredov predkolenia
 • v miestach opuchov nejasného pôvodu
 • v miestach zväčšených lymfatických uzlín, nádorov, bradavíc, znamienok, zapálených alebo zvredovatelých afekcií
 • brucho tehotných žien, v šestonedelí a pri menštruácií
 • brucho pri nevyprázdnenom močovom mechúre
 • brucho pri úpornej zápche a naopak pri hnačke
 • brucho pri akútnych ochoreniach žlčníka
 • pohlavné orgány, prsné bradavky

 

Potrebujete sa pred masážou najprv poradiť? Využite 15 - minútovú konzultáciu zdarma a ja vám do 24 hodín zavolám. Počas konzultácie sa pýtajte, rada vám poradím.

Objednávam sa na masáž, chcem si dohodnúť termín.

studio - session - Zdenka Vaska_15.jpg

O ZDENKE

Som masérka s praxou v Bojnických kúpeľoch. Rukami mi už prešlo TISÍCE pacientov. Svoje vedomosti som si rozšírila štúdiom indickej medicíny AJURVÉDY. Počas masáže radím ako zlepšiť vaše zdravie. Viac o mne TU.

Masáže Prievidza a okolie - masáže pre zdravie. Teším sa na vašu návštevu.

Povedali o Zdenke

Zdenka mi spravila 2 hodinovú TOP ájurvédsku masáž. Doteraz som bol iba na klasických masážach, takže to viem porovnať.

Úžasne ma Zdenkina masáž uvoľnila, nabudila energiou, vyvolala vo mne príjemné pocity a užil som si pri nej neskutočný relax.

A masáž hlavy bola zlatý klinec programu.

Michal Kopecký, Vyšná Rybnica, Autor knižného bestselleru Príťažlivosť

Vyskúšať 2 hodinovú ájurvédsku masáž ma prinútili moje zdravotné problémy.

Bola som parkrát na masáži, táto bola výnimočná tým, že Zdenka masíruje s láskou a s citom. Cítim, že moje zdravotné problémy ustúpili, cítim sa uvolnene a prestali mi trpnúť ruky. 

Cením si skúsenosti Zdenky, ktoré získala štúdiom ájurvédy. Je vidieť, že vašu prácu robíte s láskou. Odporúčam každému. 

Anna Uhlárová, Diviacka Nová Ves

Ajurvédska kozmetická masáž tváre a dekoltu: Privítala ma veľmi milá a srdečná osôbka v príjemnom prostredí.

Takúto masáž som ešte nikdy nemala, pri nanášaní ajurvédskej kozmetiky sa používajú štetce a zohriata kozmetika, zimomriavky som mala od hlavy až po končeky prstov na nohách, všetky starosti som nechala u pani Zdenky a domov som odchádzala oddýchnutá a plná novej energie.

Pani Zdenka vie čo robí a robí to super, vrelo odporúčam, bol to skvelý zážitok...ďakujem

Adriana Máčaliková, Sebedražie

Darčeková poukážka

Pánska poukážka 2022-2.png
sankara_logo5.png

Ajurvéda pre zdravie všetkých. Zaujímavé tipy, rady, články, videa nájdete na mojej stránke venovanej AJURVÉDE. 

Raz do mesiaca sa robia ajurvédske konzultácie. Na konzultácie sa treba vopred telefonický objednať. 

Viac tu: www.sankara.sk

Otestujte stav vašej chrbtice a svalového korzetu pomocou 5 jednoduchých testov a zistíte ako ste na tom vy.

 

Myslíte si, že vaša chrbtica patrí do šrotu?

Bolieva vás chrbát, kríže či krčná chrbtica? Aby chrbát nebolel, je dôležité mať pevné a pružné chrbtové svalstvo, ktoré drží chrbticu pohromade. Zistíte ako ste na tom vy. Test je zostavený podľa 4 odborníkov na chrbticu z Mníchova.

Otestujte stav vašej chrbtice a svalového korzetu pomocou 5 jednoduchých testov a zistíte ako ste na tom vy.