Masáže Prievidza

MASÁŽE V OKRESE PRIEVIDZA - MASÁŽE PRE ZDRAVIE

ESENCIÁLNE OLEJE, ICH HISTÓRIA A POUŽITIE V TERAPEUTICKEJ PRAXI

Esenciálne oleje sú ľudstvom využívané pre svoje fantastické liečivé účinky už tisíce rokov. Extrahujú sa z kôry, kvetov, plodov, lístia, ihličia, semien, koreňov, živice, dreva alebo z celých rastlín. Najčastejšou metódou extrakcie je parná destilácia. Mnohí odborníci a experti ich považujú za chýbajúcu súčasť modernej medicíny.

 

Sú to komplexné zlúčeniny so širokým spektrom pozitívnych účinkov na naše fyzické, mentálne aj duchovné zdravie. Veľa esenciálnych olejov ničí vírusy, baktérie a plesne, pomáhajú regenerovať tkanivá a nervy, zlepšujú našu náladu, rozptyľujú negatívne emócie, podporujú našu vôľu, vytvárajú romantickú atmosféru a povznášajú ducha.

 

Ich používanie nám môže v mnohom uľahčiť a spríjemniť život a niekedy ho dokonca aj zachrániť. Základnú znalosť esenciálnych olejov by mal mať každý jedinec a mali by byť prítomné v každej domácnosti. Pri použití esenciálnych olejov sa uplatňujú rôzne názory, odporúčania a školy.

ESENCIÁLNE OLEJE A ICH POUŽITIE:

 

Anglický prístup preferuje pridanie malého množstva esenciálneho oleja do veľkého množstva rastlinného oleja a použitie tejto zmesi na masáž, ktorá je relaxačná a uvoľňuje od napätia a stresu.

 

Nemecká metóda sa sústredí na inhaláciu. Vdychovaním sa zložky oleja prakticky ihneď dostanú do nášho krvného obehu a ovplyvňujú celý organizmus. Priamo sú ovplyvňované mozgové centrá, najmä v oblasti hypotalamu (riadiace centrum hormónov) av limbickom systéme (sídlo emócií). Obzvlášť esenciálne oleje s vysokým obsahom seskviterpénov (cédrové drevo, myrha, medovka, vetiver a i.) umožňujú zvýšiť okysličenie mozgu, čo môže okamžite zlepšovať a ovplyvňovať funkciu mnohých systémov tela.

 

Francúzsky model je prevažne zameraný na používanie esenciálnych olejov v ich čistej (neriedenej) forme a to povrchovo, alebo vnútorne. Vnútorné užívanie prebieha veľmi často tak, že sa pár kvapiek oleja zmieša s medom, agávovým sirupom, rastlinným olejom a zje sa, alebo sa jednoducho vypijú v pohári vody (napr. citrón). Bežné je aj nakvapkanie na kúsok chleba. Mnoho odborníkov poukazuje na vysokú prospešnosť tohto použitia pre ľudské zdravie. Kombináciou týchto troch metód je možné dosiahnuť fantastické výsledky.

Bewit firma z Ostravy: esenciálne oleje tej najvyššej terapeutickej kvality CTEO

Podľa dochovaných starovekých spisov je možné usudzovať, že ľudstvo používa esenciálne oleje už viac ako 6 000 rokov. Používali sa ako na duchovné rituály, tak na liečbu a balzamovanie, neskôr aj v kozmetike a príprave kúpeľov.

 

Liečivé schopnosti rastlín a olejov boli používané ako v Egypte, Indii, Číne, Tibete tak v Ríme aj Grécku. Rovnako tak v Japonsku, indiánskymi kmeňmi v Amerike aj kmeňmi v Afrike a domorodými obyvateľmi Austrálie. Využívali ich Sumeri, Asýrčania, Peržania i Arabi. Môžeme povedať, že k rozvoju aromaterapie prispeli prakticky všetky historické národy.

 

Veľa hieroglyfov na stenách egyptských chrámov, hrobiek a pyramíd zobrazuje miešanie zmesí olejov a popisuje spôsoby ich použitia. Eberský papyrus je lekársky zvitok, dlhý cez 265 metrov. Obsahuje viac ako 800 bylinných receptov a liečiv. Pochádza z roku 1 500 pred n. l., ale objavený bol až v roku 1 817. Ďalšie zvitky dokladovali vysokú úspešnosť pri liečbe 81 rôznych chorôb. Starovekí Číňania praktizovali podobný druh aromaterapie ako Egypťania. Používali bylinky, pálené aromatické drevá a vonné tyčinky, aby si uctili svojich bohov.

 

Najstaršia zachovaná čínska lekárska kniha (napísal ju Shen Nung niekedy okolo roku 2700 pred n. l.) obsahuje vyše tristo rôznych vonných bylín určených na liečbu chorôb. Gréci používali vonné oleje v medicíne aj v kozmetike. Lekárska aromaterapia sa u nich začala rozvíjať už pred 2000 rokmi. Legendárny grécky lekár Asklépios v 13. storočí pred naším letopočtom vynikol svojim novátorským prístupom k užívaniu bylín pri operáciách. Jeho povesť bola taká vysoká, že sa po svojej smrti stal súčasťou gréckej mytológie ako boh liečenia. Nie je úplne isté, či starovekí Egypťania alebo Gréci ovládali umenie destilácie, je však nesporné, že používali nejaký špecifický spôsob na zachytávanie aromatických pár a ten im spolu s inými metódami umožňoval pripravovať ako parfumy, tak aj masti.

Pradávny indický systém medicíny – ájurvéda – používal výťažky z rastlín a vonné oleje celkom bežne a pravidelne.

 

Hippokrates (400 pnl), ktorému sa často prezýva „otec medicíny“, bol prvým, kto vážne študoval účinky vonných olejov. Vyhlásil: „Cestou k zdraviu je každodenný aromatický kúpeľ a vonná masáž.“

Zoznam liečiv Aztékov obsahoval predovšetkým rastlinné substancie. Najrozsiahlejšou prácou týkajúcou sa bylín je spis Hernandézov, ktorý obsahuje 4 043 rastlín. Tento spis bol po 1 500 rokov považovaný za najdôležitejšiu učebnicu z odboru farmácie.

V biblii sú zmienky o esenciálnych olejoch na viac ako 200 miestach (údajne 264 citácií o 33 olejoch)Ježiš dostal ako dar od troch mudrcov zlato, kadidlo a myrhu. V tejto dobe boli esenciálne oleje vyvažované zlatom.

Keď padol Rím, mnoho Rimanov utieklo do Konštantinopolu a vzali so sebou aj svoje znalosti výroby parfumov. Odtiaľ sa používanie parfumov, vonných vôd a olejov šírilo do stredovekej Európy. Rad rukopisov zo 14. a 15. storočia obsahuje odkazy na vonné oleje a inštrukcie, ako ich vyrábať. K poznaniu pôsobenia rastlín prispel aj Claudius Galenus – dvorný lekár Marka Aurelia v Ríme.

Významné boli objavy a poznatky Aviceny („Súbor pravidiel v lekárstve“) a neskôr Paracelsa. Traduje sa, že lekárnici a parfumári, ktorí prichádzali denne do styku s prírodnými aromatickými silicami, boli voči moru, ktorý vyčíňal v Európe v 17. storočí, takmer imúnni.

 

Názov aromaterapia bol prvýkrát použitý v knihe „Aromaterapia“ od doktora René Maurice Gattefossej, ktorý sa stal priekopníkom myšlienok aromaterapie ako uceleného odboru. Kniha vyšla prvýkrát v roku 1928. V knihe uvádza aj dnes už veľmi známy prípad, keď po explózii vo svojom laboratóriu použilevanduľový esenciálny olej na vyliečenie vážnych popálenín. Bol prekvapený rýchlosťou, s akou sa popálenina zahojila – rana sa nezapálila a dokonca po nej nezostala ani jazva. Poznatky, ktoré vyšli v mnohých ďalších štúdiách, sa v praxi využívali na niektorých aromaterapeutických klinikách.

 

S počiatkami modernej aromaterapie je nerozlučne späté aj meno francúzskeho lekára Jeana Valneta, ktorý bol kolegom a priateľom doktora Gattefossé. Počas druhej svetovej vojny pôsobil ako lekár v čínskom meste Tonkin. Potom, čo vyčerpal zásoby antibiotík, začal u pacientov s bojovými zraneniami používať esenciálne oleje. Na svoje prekvapenie zistil, že esenciálne oleje vykazovali silný účinok v boji s infekciou. Mohol tak zachrániť životy mnohých vojakov, ktorí by možno inak zomreli. V roku 1964 vydal knihu „Aromathérapie“, ktorá má veľkú zásluhu na tom, že je tento odbor uznávaný ako skutočná liečebná metóda.

 

Dvaja jeho študenti – doktor Paul Belaiche a doktor Jean-Claude Lapraz – pokračovali v jeho práci a klinicky skúmali antitivírusové, antibakteriálne, antiseptické a protiplesňové vlastnosti esenciálnych olejov. V roku 1990 francúzsky lekár doktor Daniel Pénoel a biochemik Pierre Franchomme spolupracovali na prvom zborníku, ktorý kategorizoval rôzne liečivé vlastnosti viac ako 270 esenciálnych olejov a ich použitie v klinickom prostredí. Ich práca využívala Franchommeho laboratórne skúsenosti a klinické skúsenosti Pénoela s podávaním esenciálnych olejov pacientom. Kniha sa nazýva „L’aromathérapie exactement“ a stala sa prvým hlavným zdrojom pre mnoho autorov po celom svete pri písaní o liečivých účinkoch esenciálnych olejov.

 

Z väčšiny liečivých bylín je možné esenciálny olej získať. Koncentrácia účinných látok v oleji môže ale byť aj 10 000 krát vyššia ako v samotnej byline. Preto sú také účinné. Na rozdiel od chemických liekov sú ich negatívne či nežiaduce účinky pri správnom použití výnimkou a sú veľmi prospešné pre tých, ktorí chcú podporovať či znovuobnoviť svoje prirodzené zdravie.

 

Niektorí používatelia boli pozitívnymi výsledkami s užívaním esenciálnych olejov tak prekvapení, že hovoria o „zázraku“. Fantastický liečivý potenciál esenciálnych olejov začína objavovať a pravidelne využívať stále viac odborníkov, lekárov a vedcov. Sila esenciálnych olejov sa dostáva do popredia. Klasická medicína doteraz nenašla uspokojivé riešenie pre choroby, ako sú AIDS, HIV, SARS, vírus Ebola, vírus hanta, nové kmene tuberkulózy, prasacej, či vtáčej chrípky. Môžeme očakávať, že rola esenciálnych olejov bude v tomto smere stále významnejšia a významnejšia.

 

 

Stále viac vedcov a vedeckých pracovísk vykonáva významné klinické štúdie v boji proti týmto typom chorôb. Opakovane sa z týchto štúdií dozvedáme, že väčšina vírusov, baktérií a plesní nemôže existovať v prítomnosti väčšiny esenciálnych olejov, obzvlášť tých s vysokým obsahom fenolov, carvacrolu, tymolu a terpénov.

Opakovane sa z praktických skúseností a svedectva (nepriame dôkazy) užívateľov esenciálnych olejov presviedčame, že títo sa s menšou pravdepodobnosťou nakazia infekčnou chorobou a pokiaľ sa nakazia, tak sa uzdravia rýchlejšie, než tí, ktorí užívajú antibiotiká.

Naše zdravie nie je samozrejmosťou. Je to dar a našou povinnosťou je sa o tento dar starať. Paradoxom dnešnej doby zostáva, že nemálo ľudí investuje viac času, energie a peňazí do údržby svojho auta, než do svojho zdravia. Našťastie vidíme mnoho pozitívnych signálov, ktoré dokazujú, že viac a viac ľudí si uvedomuje svoju vlastnú zodpovednosť za svoje zdravie a chcú pre jeho udržanie používať viac prírodných produktov. Milióny ľudí začínajú objavovať silu a prospešnosť esenciálnych olejov a vzdelávajú sa v ich použití.

Bewit: laboratorne testovanie kvality olejov
Bewit: Hodnotenie kvality olejov, laboratorium

Esenciálne oleje sú vysoko koncentrované zlúčeniny niekedy aj stoviek látok – aj 300 a viac. Všetky tieto zložky prispievajú k aromatickému pôsobeniu oleja na náš organizmus. Na výrobu 1 kg niektorých olejov je potrebných aj niekoľko ton vstupnej suroviny (ruža, medovka, vanilka ai). Rastlinné oleje, oproti esenciálnym, časom oxidujú a nemajú antibakteriálne vlastnosti. Pokiaľ sú esenciálne oleje kvalitne vyrobené a kvalitne skladované (v chlade a vo fľaši z tmavého skla), tak ich životnosť je veľmi dlhá, niekedy takmer neobmedzená. Pri niektorých olejoch sa dokonca ich kvalita časom zlepšuje (podobne ako pri archívnom víne).

 

Kvalitu esenciálneho oleja ovplyvňuje mnoho faktorov. Veľmi podstatná je kvalita pôdy, vzduchu a vody pri pestovaní rastlín a spôsob pestovania. Použitie herbicídov a pesticídov síce zvýši výnosnosť z hektára, ale znižuje kvalitu terapeutického účinku a poškodzuje prírodu. Podobne sa môžeme vyjadriť o používaní GMO (geneticky modifikovaných) rastlín. Veľa vedeckých štúdií potvrdzuje ich negatívny vplyv na zdravie ľudí. Zber rastlín alebo ich častí je tiež veľmi významný. Niektoré rastliny je potrebné zbierať v noci, alebo pred svitaním.

Olej najvyššej kvality je možné získať z divoko rastúcich rastlín, ktoré rastú v čistom prostredí. Tieto rastliny sú nútené zvádzať s prírodou svoj boj o prežitie. Musí odolávať negatívnym podmienkam – napríklad nedostatku vody. Vytvárajú preto hlbší koreňový systém a vyťahujú živiny z hlbších vrstiev zeminy. Na kvalitu má dokonca vplyv aj fáza mesiaca a emocionálny stav ľudí pri zbere.

Výskumy potvrdili, že aj rastliny môžu utrpieť určitý emocionálny šok, ktorý môže napríklad spôsobiť, že rastlina stiahne živiny z nadzemnej časti do koreňov.

Spôsob destilácie má veľmi výrazný vplyv na výslednú kvalitu esenciálneho oleja. Rozhodujúca je teplota, tlak a čas destilácie. Podstatné je, aby technologické zariadenie bolo vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Jemné aromatické zlúčeniny sa ľahko zničia kontaktom s reaktívnymi kovmi.

Oleje vyrobené za vysokých tlakov a teplôt majú výrazne horšie chemické zloženie, než oleje vyrobené v optimálnych podmienkach. Agresívnejšie prostredie ničí jemné aromatické zložky v oleji.

Olej z prvej destilácie je najkvalitnejší. Rýchlosť spracovania rastliny po zbere je tiež dôležitá. Pokiaľ dochádza k dlhému skladovaniu, môže byť sila výsledného oleja negatívne ovplyvnená. Čím viac jemných aromatických zlúčenín zostane v esenciálnom oleji nepoškodených a bude zachovaných, tým väčšiu kvalitu bude olej mať.

Oleje, ktoré sú získané pomocou vodnej pary, sú úplne odlišné od tých, ktoré sú extrahované pomocou organických alebo anorganických rozpúšťadiel.

Kvalita esenciálneho oleja môže byť ovplyvnená toľkými faktormi, že môže dôjsť aj k situácii, že určitý výrobca ponúka prírodný olej bez chemických prísad, ale tým, že bol vyrobený v nevhodnú dennú dobu, alebo neadekvátnymi destilačnými postupmi, budú jemné komponenty oleja, ktoré vytvárajú jeho kvalitu , prítomné v žiadnom, alebo len vo veľmi malom množstve. Tento olej potom bude málo prospešný pri terapeutickom použití.

Bewit: 50% zľavy na produkty mesiaca pre registrovanych Bewit
Bewit: akcia týždňa kúpte jeden a druhy olej máte ZDARMA

Umelo vyrobené oleje sú z terapeutického hľadiska bezcenné, resp. môžu škodiť, hoci niekomu môže byť ich vôňa príjemná. Veľa esenciálnych olejov obsahuje zložité molekuly a izoméry, ktoré sa nedajú v laboratóriu vyrobiť.

Niektorí odborníci odhadujú, že až 95 % esenciálnych olejov (a v niektorých prípadoch až 99 %), ktoré je možné dnes na trhu kúpiť, nie sú čisté, ale ich zloženie bolo manipulované a upravené, či nastavené prevažne syntetickými látkami, ktoré sú bez farby a bez zápachu, ako je napríklad dietylftalát alebo dipropylén glykol.

Tieto falzifikáty možno odhaliť pomocou vedeckého testovania plynovou chromatografiou, hmotnostnou spektroskopiou a optickou refraktometriou. To je aj dôvod, prečo také veľké množstvo ľudí nikdy nevyskúšalo skutočnú kvalitu a nezažilo pozitívne účinky esenciálnych olejov, ktoré očakávali. Aj takzvané „prírodno-identické“ esenciálne oleje, v ktorých boli ich hlavné zložky zdvojené svojimi obdobami v syntetickej forme, nie sú na použitie bezpečné a už vôbec neponúka harmonizujúci účinok olejov v terapeutickej kvalite. Tie totiž obsahujú aj stovky zlúčenín, z ktorých niektoré vyrovnávajú a pôsobia proti účinkom iných zlúčenín a niektoré pomáhajú nastoliť tak cenený stav homeostázy – rovnováhy.

Veľká časť levanduľového oleja na trhu je hybridná a nazýva sa Lavandin, ktorý sa často pestuje a vyrába v Číne, Rusku, Francúzsku a Tasmánii. Tento produkt sa často mieša so syntetickým linalyl acetátom, aby sa zlepšila jeho vôňa, pridajú sa syntetické rozpúšťadlá a výsledný produkt sa predáva ako levanduľový olej. Väčšina spotrebiteľov rozdiel nespozná a sú spokojní, že si veľmi „výhodne“ kúpili 15 ml fľaštičku tohto oleja za 5 – 8 EUR. V prípade, že bude takýto olej použitý na popáleniny, tak namiesto očakávaného zlepšenia dôjde k opačnému efektu. Narušená je potom bohužiaľ dôvera v konkrétneho dodávateľa, ale aj v esenciálne oleje celkovo a to je samozrejme škoda.

 

Všetko nasvedčuje tomu, že s falzifikátmi esenciálnych olejov sa budú zákazníci stretávať častejšie a častejšie. Niektorí výrobcovia a dodávatelia neváhajú pri dosahovaní vyšších ziskov používať nekalé praktiky. Tieto nekvalitné a zmanipulované oleje môžu negatívne ovplyvniť zdravie ľudí, ktorí ich v dobrej viere užívajú. Môžu si tak podráždiť pokožku, spôsobiť ekzémy, vyrážky, alergie, popáleniny a prípadne aj vážnejšie poškodiť organizmus. Odborníci poukazujú na niektoré komerčné štatistiky, ktoré dokazujú, že niektoré obchodné firmy predávajú viac určitého typu esenciálneho oleja, než je jeho celosvetová výroba.

Niektorí ľudia vychádzajú z nesprávneho predpokladu, že 100% čistý esenciálny olej im nemôže ublížiť. Nie je to pravda. Pokiaľ použijete neriedený oreganový olej priamo na koži, tak u niektorých ľudí môže dôjsť k významnému začervenaniu. Nepriaznivú reakciu môžu napríklad vyvolať aj citrusové oleje, alebo napr. škorica a niekto môže byť aj veľmi senzitívny na terpény, ktoré sa nachádzajú napríklad v borovici.

 

AKO NÁS ESENCIÁLNE OLEJE OVPLYVŇUJÚ?

Pôsobenie esenciálneho oleja a jeho vôňa na ľudský organizmus je veľmi komplexným a zložitým procesom, ktorý napriek trvalému vedeckému skúmaniu nie je plne zmapovaný a popísaný.

Vieme, že vôňou je priamo ovplyvňovaný mozog a jeho jednotlivé časti ako napr. amygdala, kde sú uchovávané emocionálne spomienky a ďalšie časti (hipokampus) limbického systému mozgu. Limbický systém je potom priamo prepojený s tými časťami mozgu, ktoré kontrolujú srdcový rytmus, tlak krvi, imunitu, dýchanie, pamäť, hladinu stresu a rovnováhu hormónov, môžu mať esenciálne oleje také silné fyziologické a psychologické účinky.

Limbický lalok môže priamo ovplyvňovať hypotalamus a ten je veľmi dôležitou časťou mozgu, ktorá je centrom hormonálnej kontroly. Uvoľňuje chemické látky, ktoré majú vplyv na fungovanie celého tela – od rastu a obnovy, cez trávenie, imunitu, až po sexuálnu energiu.

Preto sa hypotalamus niekedy nazýva „hlavná žľaza.“ Inhaláciou esenciálnych olejov preto môžeme ovplyvňovať hladinu stresu, resp. spokojnosti, dobrej nálady a šťastia. Môžeme stimulovať produkciu hormónov hypotalamu, čo vedie k zvýšeniu hormónov štítnej žľazy, ktoré priamo súvisia s úrovňou našej energie, mladosťou a dlhovekosťou.

Vďaka schopnosti stimulovať ventromediálne jadro hypotalamu, ktoré ovláda naše pocity hladu a nasýtenia, môžu hrať esenciálne oleje významnú úlohu pri ovplyvňovaní chute do jedla a znižovaní hmotnosti.

Doktor Alan Hirsch používal v rozsiahlej klinickej štúdii (Inhalation of Odorants for Weight Reduction, Int J Obes 1994)) vôňu mäty a ostatných esenciálnych olejov na aktiváciu veľkej skupiny pacientov, ktorí predtým neboli úspešní v žiadnom inom systéme chudnutia. V priebehu polročnej štúdie, ktorej sa zúčastnilo viac ako 3000 ľudí, bol priemerný úbytok hmotnosti viac ako 13,5 kg. Doktor Hirsch uvádza, že niektorí účastníci museli byť dokonca zo štúdie vylúčení, aby u nich nenastal stav podvýživy.

 

V inej krížovej štúdii (Dr. Hirschs guide to Scentsational Sex, Harpes Collins, 1998) doktor Hirsch dokumentuje schopnosť vône zvyšovať libido a sexuálne vzrušenie. Tridsať mužov dobrovoľníkov bolo vystavených vôňam 30 rôznych esenciálnych olejov a každý z nich vykazoval výrazný nárast vzrušenia, ktoré bolo monitorované meraním brachiálneho indexu penisu a krvného tlaku. Najúčinnejšie bolo kombinovanie vône levandule a tekvice. Štúdia poukazuje na skutočnosť, že vôňa zvyšuje sexuálnu túžbu stimuláciou amygdaly.

 

Doktor Joseph LeDoux z Medical University v štáte New York (Rationalizing Thoughtless Emotions) objavil v roku 1989, že amygdala zohráva zásadnú úlohu v uchovávaní a uvoľňovaní emocionálnych traumy. Na univerzitách vo Viedni a Berlíne boli vykonávané vedecké štúdie, ktoré dokazujú, že zoskviterpény v esenciálnych olejoch ako kadidlo, santalové drevo, pačuli, vetiver, medovka, myrha, klinčeky a cédrové drevo môžu zvýšiť hladinu kyslíka v mozgu až o 28 %. 1992). Nárast kyslíka v mozgu o takú hodnotu môže viesť k zvýšeniu aktivity v hypotalame av limbickom systéme mozgu. Tým môžu byť zásadne ovplyvnené emócie, biologické rytmy, homeostáza, imunita, pamäť, rovnováha hormónov, učenie, hladina energie a ďalšie.

MASÁŽE PRIEVIDZA A AJURVEDSKÁ PORADŇA POUŽÍVA V PRAXI ESENCÁLNE OLEJE BEWIT VYSOKEJ TERAPEUTICKEJ KVALITY CTEO.

 

Od klientov často dostávam otázky aké oleje používam v terapeutickej praxi a na masáže. Kde si môžu zakúpiť oleje na masáž, esenciálne oleje a difúzer, ktoré používam pri práci.

 

O esenciálnych olejoch sa nesmie verejne hovoriť, že majú zdravotný účinok na zdravie, od toho sú lieky. Je možné zverejňovať VEDECKÉ VÝSKUMY a tak isto sú povolené zverejňovať skúsenosti ľudí, komu načo daný eseneciálny olej pomohol zdravotne.

Nižšie je link, ktorý keď vyplníte získate ZDARMA prístup k prednáškam, skúsenostiam ľudí, získate prístup k lekárom a terapeutom, ktorý pracujú s olejmi vo svojej praxi rovnako ako ja a môžte im zavolať a poradiť sa ohľadom zdravotného problému. Získate aj prístup k zľavám až do výšky 50%.

Na svoj mail vám pošlem: Interné dokumenty Bewit, podľa ktorých to zvládnete aj sami. 

V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom používania esenciálnych olejov na terapeuticke účely ma neváhajte kontaktovať na TEL: 0903 580 578 alebo mail: zdenka.vaska@gmail.com

Poradím olej na mieru vám. Rada vám všetko vysvetlím a naučím oleje používať spôsobom, aby mali najvyšši účinok na zdravie. 

 

VIP  LINK NA ZĽAVY 50% A DARČEKY ZDARMA PRE ZÁKAZNIKOV:

 

Link na bezplatnú registráciu bez podmienok a okamžite využitie 50% zliav: https://mybewit.com/r/masaze_prievidza

 

Pre registrovaných Bewit ponúka nasledovný zľavový systém:

 

  • Registrácia ZDARMA bez podmienok a okamžite využitie 50% zliav
  • Interné dokumenty ako a načo používať esenciálne oleje, že to zvládnete aj sami
  • 50% zľava na produkt mesiaca,             
  • Produkt týždňa – každý týždeň sú vybrané 3 výrobky, pri ktorých platí 1+1 (čiže ak si človek objedná 1 kus, tak druhý dostane zdarma).                
  • Kúzelná streda (2+1) , každá 3 olej za 1kč na vybrané oleje.
  • Zlatý víkend – každý 4 olej za 1kč, býva to každý víkend, na lubovolne oleje to platí.
  • Narodeninový bonus 50% zľava na všetky zmesi EO
  • Bonus 50% zľava k výročiu registrácie. 
  • Poradenstvo ohľadom esenciálnych olejov
  • Lekársky a terapeuticky zbor odborníkov, ktorí radi poradia v prípade vážnych ochorení
  • Napísanie REFERENCIE firma odmeňuje 5ml olejom podľa vlastného výberu ZDARMA
  • Odporúčam odoberať NOVINKY na mail, kde chodia zaujímavé recepty s eseneciálnych olejov, referencie ľudí a informácie o aktuálnych zľavach
  • Recenzie na oleje nájdete pri každom produkte zvlášť v eshope: https://bewit.love/sk/?i=masaze_prievidza

Zdroje:
Valerie Ann Worwood: Aromaterapie & éterické oleje
Gabriel Mojay: Aromateripie pro léčení duše
Kapesní průvodce Esenciální oleje
IRIS F.F.Benzie, Sissi Wachtel-Galor: Herbal Medicine, biomolekular and clinical aspects Dr. Deborah McFarland, D.C., DiplMedAc: Holistic Cancer Solutions Using Essential Oils Beth Jones: 600 Aromatherapy recepies
Carol Schiller, David Schiller: 500 Formulas for Aromatherapy
Jane Buckle, HhD, RN: Clinical aromatherapy, Essential Oils in Healthcare
Julia Lawless: The Encyclopedia of Essential Oils
Jennifer Peace Rhind: Essential Oils
Shirley Price, Len Price: Aromatherypy for Health Profesionals
David Stewart Ph.D., D.N.M.: The Chemistry of Essential Oils Made Simple
Patricia Davis: Astrological Aromatherapy
Patricia Davis: Aromatherapy An A-Z
Kurt Schnaubelt, Ph.D.: the Healing Inteligence of Essential Oils
Kurt Schnaubelt, Ph.D.: Advanced Aromatherapy
Kurt Schnaubelt: Medical Aromatherapy, Healing with Wssential Oils
Kylie Thompson: Aromatherapy For The Emotions
Robert Tisserand, Rodney Young: Essential Oil Safety
Janetta Bensouilah and Philippa Buck: Aromadermatology
Jane Buckle: Clinical Aromatherapy
Valerie Ann Worrwood: The Fragrant Mind
Valerie Ann Worrwood: The Fragrant Pharmacy
Valerie Ann Worrwood: Aromatherapy for the soul
Patricia Davis: Subtle Aromatherapy Rosemary
Caddy: Essential Oils in Colour Rosemary
Caddy: the Essential blending guide
David Stewart Ph.D.: Healing Oils of the Bible
Dr. David Stewart: healing: Gods Forgotten gift
Len Price, Shirley Price: Carrier Oils For Aromatherapy And Massage
Robert B. Tisserand: The Art of Aromatherapy
Georges M. Halpern, M.D., Ph.D. with Peter Weverka: Essential Oils of Madagaskar
E. Joy Bowles: The Chemistry of Aromatherapeutic Oils

Franzesca Watson: Aromatherapy Blends and Remedies

Zdenka Masáže Prievidza

O ZDENKE

Som masérka s praxou v Bojnických kúpeľoch. Rukami mi už prešlo TISÍCE pacientov. Svoje vedomosti som si rozšírila štúdiom indickej medicíny AJURVÉDY. Počas masáže radím ako zlepšiť vaše zdravie. Viac o mne TU.

Masáže Prievidza a okolie – masáže pre zdravie. Teším sa na vašu návštevu.

POVEDALI O ZDENKE

Zdenka mi spravila 2 hodinovú TOP ájurvédsku masáž. Doteraz som bol iba na klasických masážach, takže to viem porovnať.

Úžasne ma Zdenkina masáž uvoľnila, nabudila energiou, vyvolala vo mne príjemné pocity a užil som si pri nej neskutočný relax.

A masáž hlavy bola zlatý klinec programu.

Michal Kopecký, Vyšná Rybnica, Autor knižného bestselleru Príťažlivosť

Vyskúšať 2 hodinovú ájurvédsku masáž ma prinútili moje zdravotné problémy.

Bola som parkrát na masáži, táto bola výnimočná tým, že Zdenka masíruje s láskou a s citom. Cítim, že moje zdravotné problémy ustúpili, cítim sa uvolnene a prestali mi trpnúť ruky. 

Cením si skúsenosti Zdenky, ktoré získala štúdiom ájurvédy. Je vidieť, že vašu prácu robíte s láskou. Odporúčam každému. 

Anna Uhlárová, Diviacka Nová Ves

Uhlarova Anna Uhlárová, Masáže Prievidza

Ajurvédska kozmetická masáž tváre a dekoltu: Privítala ma veľmi milá a srdečná osôbka v príjemnom prostredí.

Takúto masáž som ešte nikdy nemala, pri nanášaní ajurvédskej kozmetiky sa používajú štetce a zohriata kozmetika, zimomriavky som mala od hlavy až po končeky prstov na nohách, všetky starosti som nechala u pani Zdenky a domov som odchádzala oddýchnutá a plná novej energie.

Pani Zdenka vie čo robí a robí to super, vrelo odporúčam, bol to skvelý zážitok…ďakujem

Adriana Máčaliková, Sebedražie

Micalikova Masáže Prievidza

DARČEKOVÁ POUKÁŽKA

Darčeková poukážka

Ajurvéda pre zdravie všetkých. Zaujímavé tipy, rady, články, videa nájdete na mojej stránke venovanej AJURVÉDE. 

Raz do mesiaca sa robia ajurvédske konzultácie. Na konzultácie sa treba vopred telefonický objednať. 

Otestujte stav vašej chrbtice a svalového korzetu pomocou 5 jednoduchých testov a zistíte ako ste na tom vy.

Masáže Prievidza